15 kwietnia 2021

Jak zdobyć grant w pilotażowym programie Przemysł 4.0?

W czwartek 22. kwietnia 2021 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące możliwości otrzymania grantu w pilotażowym programie Przemysł 4.0. Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 800 tys. zł.

Podczas spotkania przedstawiciele PARP omówią zasady pilotażu Przemysł 4.0, sposób wypełniania wniosku o powierzenie grantu oraz warunki realizacji projektów, a także udzielą odpowiedzi na pytania uczestników. Ponadto, dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, prof. ZUT przybliży m.in. definicję Przemysłu 4.0 oraz zakres „mapy drogowej”.

PARP zapowiedziała uruchomienie nowego konkursu grantowego dla firm produkcyjnych sektora MŚP. To szansa na realne wsparcie procesu transformacji firm produkcyjnych małych i średnich. Nabór do nowego programu ruszy 28 kwietnia 2021 r., a zakończy się 30 czerwca 2021.

Link do zapisów na spotkania informacyjne www.parp.gov.pl

Nowy program PARPu, którego całkowity budżet to 20 mln zł., finansowany jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Maksymalna kwota grantu w konkursie to równowartość 800 tys. zł. Obligatoryjny wkład, jaki musza wnieść wnioskodawcy, wynosi minimum 15 %.

Zaletą programu jest to, że mogą one być wykorzystane zarówno na zakup usług doradczych związanych z transformacją cyfrową przedsiębiorstwa, jak i pozyskanie wybranych technologii oraz maszyn i urządzeń.

Program PARPu „Przemysłu 4.0” ma na celu przygotowanie małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych do kompleksowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 oraz wdrożenia działań w zakresie cyfryzacji, automatyzacji lub robotyzacji w wybranych obszarach.

Dofinansowanie z programu „Przemysł 4.0” będzie można przeznaczyć na:

• usługę polegającą na opracowaniu mapy drogowej
  • usługi doradcze związane z wdrożeniem mapy drogowej
  • zakup maszyn i urządzeń koniecznych do wdrożenia wybranego obszaru transformacji
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej

Technologie, na zakup których wnioskodawcy mogą otrzymać dofinansowanie to m. in.: Big Data i analiza danych, roboty przemysłowe, przemysłowy internet rzeczy, integracja technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT) i tworzenie systemów cyber-fizycznych (CPS), cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja, blockchain oraz druk addytywny (druk 3D).

Opracowanie „mapy drogowej”, która ma być całościowym planem transformacji technologicznej firmy, jest kluczowe dla realizacji projektu dofinansowanego w ramach dotacji PARP. Taki plan transformacji cyfrowej firmy to także ważne opracowanie operacyjne, które jest wymagane i pomocne w innych programach dotacyjnych finansujących rozwój firm.

Tylko zgodny z indywidualnymi potrzebami organizacji, ale i odpowiednio zaplanowany, z udziałem specjalistów od technologii Przemysłu 4.0, proces zmian może przynieść oczekiwane rezultaty, w tym: wprowadzenie w życie wybranych obszarów działań w zakresie integracji inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzania zmian w obszarze produkcji, mających na celu zwiększanie wydajności wytwarzania i możliwości elastycznych zmian procesów technologicznych, jak i zmian produktowych.

Fundacja ALTUM – Instytut Analiz Strategicznych, dysponuje zespołem doświadczonych specjalistów, ekspertów w zakresie transformacji technologicznej, którzy mogą dostarczyć profesjonalnych usług opracowania oraz wdrożenia „mapy drogowej” transformacji. ALTUM wraz z partnerami, może pomóc także w doborze maszyn i urządzeń oraz wartości materialnych i prawnych, których zakup firma będzie mogła zaplanować w ramach wniosku o dofinansowanie. Nasi specjaliści pomogą również przygotować sam wniosek aplikacyjny do programu „Przemysł 4.0”.

Zainteresowane firmy prosimy o kontakt bezpośredni do Barbary Sobieskiej (Dział Rozwoju Fundacji ALTUM):

b.sobieska@fundacja-altum.pl

Link do informacji o konkursie: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/przemysl-4-0.

Fundacja ALTUM – Instytut Analiz Strategicznych – to ośrodek analityczny i ekspercki wspierający rozwój kapitału społecznego Polski, transformację gospodarki, szczególnie polskich przedsiębiorstw sektora MŚP. Od 2020 r. Fundacja ALTUM jest członkiem HPC4Poland jednego z największych polskich DIHów (Digital Innovation Hub) – http://www.hpc4poland.pl.

Link do zapisów na spotkania informacyjne www.parp.gov.pl

W ramach spotkania omówione zostaną zasady pilotażu oraz kryteriów wyboru projektów w ramach Przemysłu 4.0. Pierwsza część prowadzona będzie przez Izabelę Banaś, zastępcę dyrektora, Departament Analiz i Strategii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w drugiej części informacje nt. Mapy drogowej w kierunku Przemysłu 4.0 (Mapa drogowa w kierunku Przemysłu 4.0. Dokąd zmierzam, gdzie rozpocząć?) przedstawi dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, prof. ZUT, Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Wydarzenie zakończy się sesją pytań i odpowiedzi.

Źródło: https://www.parp.gov.pl

Foto: pixabay.com