8 kwietnia 2020
Obszar działalności: Aktualności, Nauka, Społeczeństwo, Technologie

Polski węzeł europejskiej platformy „Covid – 19 Data Portal”

Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe zostało włączone do europejskiego projektu „Covid – 19 Data Portal”. Centrum poinformowało o tym na swojej stronie internetowej.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe wraz z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN przystępuje do współpracy z Europejskim Instytutem Bioinformatyki (EMBL-EBI) jako węzeł krajowy w zakresie danych dot. koronawirusa SARS-CoV-2.

Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej uruchamia platformę informatyczną, na której gromadzone i udostępniane będą dane dotyczące sekwencji wirusa. Poza tym w ramach portalu o Covid-19 powstanie także baza gromadząca zbiory danych i narzędzia pomagające w badaniach nad koronawirusem. Inicjatywę tę koordynuje oddział EMBL w Hinxton (Wielka Brytania) – Europejski Instytut Bioinformatyki (EMBL-EBI).

Węzły krajowe, tworzone w zainteresowanych państwach członkowskich EMBL będą współpracować z głównym portalem „Covid-19 Data Portal”. W ramach tej inicjatywy przewidziana jest też współpraca z istniejącymi już innymi sieciami i bazami danych, w tym z bazą danych prowadzoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powierzył pełnienie roli węzła krajowego Instytutowi Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, w ramach którego funkcjonuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe – jeden z wiodących w Polsce ośrodków przechowywania i przetwarzania danych z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji i zaawansowanej wizualizacji .

PCSS będzie zbierało dane w porozumieniu z zainteresowanymi krajowymi jednostkami działającymi w obszarze badań naukowych i zdrowia. Celem tej współpracy jest lepsze zrozumieniu biologii, epidemiologii, transmisji i ewolucji SARS-CoV-2 oraz znalezienie efektywnych sposobów spowolnienia epidemii.

źródło: www.pcss.pl

foto: Pixabay