18 grudnia 2019

StartUp Arena Poznań 2019

We wtorek, 17 grudnia 2019 r w Poznaniu został zainaugurowany program Wielkopolski Przemysł Przyszłości. Inauguracja odbyła się podczas wydarzenia StratUp Arena Poznań, którego realizatorami było Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe oraz Fundacja ALTUM Instytut Analiz Strategicznych.

StartUp Arena to formuła spotkania innowatorów, ekspertów i inwestorów, które mają zaowocować realizacją licznych projektów biznesowych. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, a realizatorami było Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe oraz Fundacja ALTUM Instytut Analiz Strategicznych.

PCSS był gospodarzem tegorocznego spotkania zorganizowanego w przestrzeni konferencyjnej jednego z obiektów należących do niego: FutureLab – przy ul. Zwierzynieckiej w Poznaniu. StartUp Arenę Poznań otwierali wspólnie dr Cezary Mazurek, Dyrektor Poznańskiego Centrum Suuperkomputerowo – Sieciowego oraz Sławomir Malewski – Prezes IAS Fundacja ALTUM.

Gospodarze zapewniali także nowoczesne zaplecze techniczne wydarzenia, dzięki któremu możliwe było połączenie telemostem z Jadwigą Emilewicz – Minister Rozwoju, która patronowała wydarzeniu, jak również całemu projektowi Wielkopolskiego Przemysłu Przyszłości. W spotkaniu uczestniczyli także między innymi: Krzysztof Mazur – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski = prorektor Politechniki Poznańskiej.

Zgodnie z założeniami organizatorów, Startup Arena Poznań stał się nową przestrzenią do nawiązywania relacji i wymiany doświadczeń w kontekście przemysłu 4.0. Innowatorzy w trakcie spotkania zaprezentowali nowoczesne rozwiązania z zakresu medycyny i poprawy jakości życia. W spotkaniu wzięło udział ponad stu przedstawicieli starupowego ze strefy Med Tech, znaczących prywatnych i publicznych funduszy inwestycyjnych, reprezentantów firm MŚP, dużych korporacji oraz świata naukowego. W trakcie spotkania odbyły się liczne merytoryczne prezentacje zagadnień związanych m. in. z finansowaniem startupów oraz panelowa dyskusja ekspertów na temat perspektyw rozwoju start upów z obszaru Med Tech i life science.

Startup Arena Poznań zainaugurowała cykl podobnych wydarzeń, wpisujących się w program Wielkopolski Przemysł Przyszłości, który ma w sposób realny i ciągły łączyć innowatorów i polskie podmioty z obszaru MŚP.

Przemysł Przyszłości to praktyczna realizacja projektu, który przedstawiłam we wrześniu z myślą o tym, aby Wielkopolska stała się Polską Doliną Krzemową. Program działa lokalnie odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców z danego obszaru. Jego celem jest zwiększenie skuteczności wdrożeń, dlatego koncentrujemy się na lokalnych potrzebach i realnych uwarunkowaniach

– powiedziała minister Jagwiga Emilewicz.

Podczas StartUp Areny odbył się konkurs, który wyłonił najlepsze podmioty startupowe z branży MedTech. Startupy opracowujące technologie wykorzystywane w medycynie pokazywały swoje projekty przed ekspertami i inwestorami.

Główną nagrodą komisja konkursowa wyróżniła startup StethoMe, który stworzył stetoskop do użytku domowego, wykrywającym nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca i płuc i przesyłający dane do bezpośrednio do lekarza. Drugie miejsce zajęły firmy:Telemedico (konsultacje ze specjalistami przez czat, telefon lub wideorozmowę) i Amorphis Pharma. Trzecie, również ex aequo, przypadło firmom medVC oraz UnitDoseOne. Pierwsza stworzyła platformę dla lekarzy do konsultacji on-line i streamowania obrazu z kamer, mikroskopów i endoskopów, a druga – urządzenie do dystrybucji leków w szpitalu.

Staraliśmy się zrobić preselekcję i zgromadzić takie podmioty, które są już dojrzałe i znane szerzej na rynku oraz mają potencjał

– podkreślił w wywiadzie w studio TVP Sławomir Malewski, prezes Instytutu Analiz Strategicznych Fundacja ALTUM. (całość wywiadu można zobaczyć tutaj: https://poznan.tvp.pl/45835174/startup-arena-w-poznaniu-poczatek-spotkan-innowacji-z-biznesem

Wszystkie elementy kilkugodzinnego wydarzenia, w tym konkurs oraz dyskusję panelową prowadzili eksperci Instytutu Analiz Strategicznych Fundacji ALTUM: dr Bartosz Walter oraz Paweł Przybyszewski.

Kolejne edycje spotkań z cyklu StartUp Arena Poznań będą organizowane w przyszłym roku. Skupią się nie tylko na dziedzinie life science, ale także na turystyce, zielonej energii oraz branży AgroTech.

Foto: Paweł Pomin