25 lipca 2023
Forma aktywności:

Szkolenia dotyczące wdrożenia modelu działań poradniczych.

Model wzmocnienia instytucjonalnego realizowany w ramach projektu „Cyfrowa platforma wsparcia organizacji poradniczych” obejmuje współdziałanie Fundacji ALTUM oraz organizacji pracodawców na rzecz realizacji poradnictwa zawodowego. Wskazywana współpraca obejmuje rekomendację przez Fundację ALTUM partnerom z organizacji pracodawców modelu prowadzenia działalności poradnictwa zawodowego z wykorzystaniem narzędzi informatycznych (internetowych) służących promocji zatrudnienia w firmach rzemiosła i MŚP.

W ramach projektu uruchomione są szkolenia z zakresu zarządzania (organizowania) poradnictwa dla partnerów będących brokerami poradnictwa, czyli dla branżowych organizacji pracodawców sektora MŚP i Rzemiosła.

Plan szkolenia:

Czas trwania: 1 dzień (6 h)

Cel szkolenia: Przygotowanie pracowników organizacji poradniczych do skutecznego wdrożenia modelu prowadzenia działań poradniczych z wykorzystaniem platformy przygotowanej przez ALTUM lub opracowania planu implementacji własnej platformy przez organizację (na bazie modelu ALTUM).

1. Wprowadzenie (1 h):
  • Wprowadzenie i przedstawienie celów szkolenia.
  • Omówienie znaczenia nowego modelu prowadzenia działań poradniczych.
  • Przegląd kluczowych elementów nowego modelu. Wyjaśnienie, jak te elementy wpływają na jakość i skuteczność działań poradniczych.
  • Analiza potencjalnych wyzwań związanych z wdrożeniem nowego modelu.
    Identyfikacja szans i korzyści wynikających z zmian.
  1. Obsługa platformy internetowej (2,5 h):
  • Omówienie celów i korzyści wynikających z wdrożenia platformy.
    Przedstawienie głównych funkcji i możliwości platformy.
  • Wyjaśnienie, jak platforma może wspierać organizacje poradnicze w ich codziennej pracy, w czterech aspektach:
    • prezentacja i promocja zawodów, w których jest zapotrzebowanie na pracowników,
    • prezentacja organizacji zrzeszających pracodawców (jako brokerów poradnictwa, służących wsparciu i łączeniu pracodawców oraz osób poszukujących pracy)
    • prezentacja ofert pracy w internetowej wyszukiwarce
    • wsparcie szkoleń wewnętrznych dla pracodawców zrzeszonych w organizacji (korzystające z wzorca projektowego ALTUM)
  • Praktyczne szkolenie z korzystania z interfejsu platformy.
    Instrukcja rejestracji użytkowników.
    Omówienie funkcji wyszukiwania i filtrowania informacji.
  1. Komunikacja wewnętrzna w organizacji (0,5 h):
  • Rozwijanie skutecznej komunikacji w organizacji na temat nowego modelu.
  • Sposoby zaangażowania pracowników w proces wdrożenia.
  1. Praktyczne aspekty wdrożenia Modelu (1h):
  • Sprawdzenie, jak nowy model współgra z istniejącymi procesami i strukturami organizacyjnymi.
  • Identyfikacja obszarów wymagających dostosowań.
  1. Podsumowanie szkolenia (1):
  • Przeprowadzenie oceny stopnia zrozumienia funkcjonalności i zastosowań platformy przez uczestników.
  • Zbieranie opinii w celu dostosowania ewentualnych kolejnych szkoleń.
  • Otwarta dyskusja na temat potencjalnych usprawnień.

Szkolenia są realizowane metodą B-learning (blended learning) łączącą kontakt bezpośredni (realizowany w siedzibie organizacji pracodawców  z aktywnościami prowadzonymi zdalnie za pomocą komputera. Prowadzący jest także dostępny on-line i telefonicznie w sekwencji Q&A.

Łącznie zrealizowanych zostanie w ten sposób: 10 spotkań szkoleniowych u 10 partnerów, dla 30 osób. Szkolenia będą prowadzone sukcesywnie od czerwca do końca września 2023, w terminach dogodnych dla odbiorców.

Po zakończeniu projektu, zamierzamy rozwijać szkolenia dla tych organizacji metodą B-learning, w nowej odsłonie projekty na przełomie roku 2024/2025.

Projekt „Cyfrowa platforma wsparcia organizacji poradniczych”, który realizuje Fundacja Altum sfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033. Program udziela wsparcia publicznego organizacjom pozarządowym zajmującym się poradnictwem. Całkowita wartość finansowania projektu Cyfrowa platforma wsparcia organizacji poradniczych ze środków programu: 385 554,00 zł.

Photo by John Schnobrich on Unsplash